Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Kripto Para Düzenlemesine Tepkiler Artıyor

1112.jpg

Son günlerde özellikle gündemi meşgul eden gelişmeler yaşandığını söylemek mümkün. Kripto paraları yakından ilgilendiren bu gelişmeler, özellikle son bir kaç gün içerisinde Bitcoin ve beraberinde bir çok altcoin'in ciddi fiyat kayıpları ile sonuçlandı. Bir kısmı doğrulanmış olan bu haberler özellikle stablecoin cephesi tarafından yoğun şekilde takip edilirken artık Defi platformlarının da ilgisini çekmiş durumda. Doğrulanmış haberlerin büyük çoğunluğu, bu düzenlemelerden en çok etkilenecek olanların stablecoinler olacağı yönünde olsa da kripto para piyasasında genel bir etkilenmekten söz edilebilir.

Düzenleme haberleri ilk olarak Coinbase kripto para borsasında CEO'luk görevini üstlenen Brian Armstrong tarafından Twitter üzerinden üzerinden paylaştığı bir tweet ile ortaya atıldı. Ayrıca ABD'nin G7 zirvesinde diğer ülke yetkilileriyle, kripto paralara yönelik yaptırımların görüşüldüğü ve bu kapsamdaki yaptırımlara sıcak bakıldığı da kulislerde dolaşan haberle arasında. Açıkçası ülkeler çapında bir panik havası gibi görünen bu durumun fitilini ateşleyen olay, bir süredir sessiz olan Facebook'un eski adıyla Libra, yeni adıyla Diem'i Ocak 2021 itibariyle piyasaya süreceğini açıklamasıyla birlikte başladı. Çok ciddi bir kitleye sahip olmasıyla adeta bir ülke popülasyonuna sahip olma özelliği taşıyan Facebook'un, kendisine ait bir stablecoin çıkarmasının, ülkeleri olumsuz yönde etkileyeceği konuşuluyor. Hatta bir adım öteye gidersek, ülkelerin bilindik kripto paralardan çok, büyük kitlelere sahip Facebook, Twitter gibi şirketlerin kripto paralarından korkuyorlar. Bir çok ülke diğer kripto paraları, Facebook'un açıklamasından önce kısmen de olsa benimsemiş bir görünüme sahipti. Ancak artık bu durum değişeceğe benziyor.

Sec üyesi olarak görevini sürdüren Hester Peirce yaptığı açıklamada şunlara değindi:

Bu teknoloji, eski finansal sistemin dışında ve şimdi yaygınlaştıkça onu destekleyen kişisel özgürlük ilkelerini kucaklamanın bir yolunu bulmalıyız. Ancak bunun yerine, teknolojinin özgürlüğü artıran özelliklerini düzenleyerek bunun ağırlığı altında kalırsak, yeni teknolojinin gücünü geleneksel finansal sisteme sınırlı erişimi olan, coğrafi konum, sosyal konum veya baskıcı bir hükümete boyun eğen gibi özerkliği kısıtlanan insanlara fırsatlar sunmak için kullanamayız.

Yapılması planlanan düzenlemelere ilişkin tepkiler gün geçtikçe artarken, piyasadaki belirsizlik ve olumsuz hava yatırımcılara kaybettiriyor gibi görünüyor.

Büyük devletler, artık kripto paralara engel olamayacaklarını biliyorlar. Libra'nın piyasaya çıkmasını bir süre engellediklerini okumuştum. Ancak bunu yapmayı tam olarak istediklerinden emin değilim. Özellikle ABD, bunu fırsata çevirmek istiyor. Kontrol edebildiği yeni bir ekonomik sistem. Denetleme getireceklerine dair sinyalleri zaten veriyorlardı. Yapabildikleri kadar kontrol etmeyi deneyecekler.

Büyük devletler, artık kripto paralara engel olamayacaklarını biliyorlar. Libra'nın piyasaya çıkmasını bir süre engellediklerini okumuştum. Ancak bunu yapmayı tam olarak istediklerinden emin değilim. Özellikle ABD, bunu fırsata çevirmek istiyor. Kontrol edebildiği yeni bir ekonomik sistem. Denetleme getireceklerine dair sinyalleri zaten veriyorlardı. Yapabildikleri kadar kontrol etmeyi deneyecekler.
Aslında işin rengi tam olarak öyle görünmüyor. Facebook günümüzde bir çok ülkeden daha büyük bir ülke. Kim ne derse desin, şu anda dominant para birimi Dolar. Bu para birimine ne euro rakip olabiliyor ne de diğerleri. hep bir noktada tıkanıyorlar. Ama uluslarası ölçüde kabul görmüş ve uluslararası işlemleri de destekleyen bir kripto paranın Facebook tarafından çıkarılmasın dolar için çok büyük bir tehdit. Diret tahtını sallıyor. Bu sebeple de en büyük tepki ABD'den geliyor.

Aslında benzer şeyler düşünüyoruz. Ben fikrimi daha detaylı ifade etmeliyim.

Elbette Dolar'ın dünya ekonomisinde başat rolü var. Sonuçta rezerv para. Bretton Woods anlaşmasıyla tescillenmiş bu durum. Dünyada, ticaret Dolar ile yapılıyor. Bir çok metanın değeri Dolar üzerinden belirleniyor. ABD ekonomisini besleyen de, karşılıksız basılan Dolar'ların finans işlemleri.

Yani Dolar rezerv para olarak kalmak zorunda. Aksi tüm hallerde ABD ekonomisi çöker.
ABD, kripto paraları o yüzden rakip görüyor. Ve evet, haklısınız şu anda Dolar hala en güçlüsü. Mesele öyle kalıp kalamayacağı.

Takip ettiğim bir kaç gazeteci ve stratejist var. Bunlar dünyadaki siyasi ve ekonomik dengeleri takip ediyorlar.
Daha önce bu forumda konuya azıcık değinmiştim.

Bu gazetecilerden biri Ergün Diler. Bu gazeteci bir kaç gün önceki köşe yazısında, ABD hükümetinin Diem'i resmi para birimi olarak kabul edeceğinden söz ediyordu. Diem'i, Dolar'ın yerine koyacaklarından bahsediyordu. Yani Diem yeni kripto Dolar olacak. Dediğine göre plan bu.

(Facebook ile aralarında nasıl bir bağ olduğunu bilmek lazım. Facebook'un tam olarak bağımsız bir şirket olmayabilir.)

Yeni bir Bretton Woods anlaşması ile Diem'i rezerv para yapmak istediklerini söylüyordu.
Dünyanın yeni rezerv parasının bir kripto para olmasını planlıyorlarsa, kripto para dünyasını denetim altında tutmayı elbette isteyeceklerdir.

Şimdi bütün bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilmiyorum.
Yalnızca gelişmeleri takip etmeye devam ediyorum.

Aslında benzer şeyler düşünüyoruz. Ben fikrimi daha detaylı ifade etmeliyim.

Elbette Dolar'ın dünya ekonomisinde başat rolü var. Sonuçta rezerv para. Bretton Woods anlaşmasıyla tescillenmiş bu durum. Dünyada, ticaret Dolar ile yapılıyor. Bir çok metanın değeri Dolar üzerinden belirleniyor. ABD ekonomisini besleyen de, karşılıksız basılan Dolar'ların finans işlemleri.

Yani Dolar rezerv para olarak kalmak zorunda. Aksi tüm hallerde ABD ekonomisi çöker.
ABD, kripto paraları o yüzden rakip görüyor. Ve evet, haklısınız şu anda Dolar hala en güçlüsü. Mesele öyle kalıp kalamayacağı.

Takip ettiğim bir kaç gazeteci ve stratejist var. Bunlar dünyadaki siyasi ve ekonomik dengeleri takip ediyorlar.
Daha önce bu forumda konuya azıcık değinmiştim.

Bu gazetecilerden biri Ergün Diler. Bu gazeteci bir kaç gün önceki köşe yazısında, ABD hükümetinin Diem'i resmi para birimi olarak kabul edeceğinden söz ediyordu. Diem'i, Dolar'ın yerine koyacaklarından bahsediyordu. Yani Diem yeni kripto Dolar olacak. Dediğine göre plan bu.

(Facebook ile aralarında nasıl bir bağ olduğunu bilmek lazım. Facebook'un tam olarak bağımsız bir şirket olmayabilir.)

Yeni bir Bretton Woods anlaşması ile Diem'i rezerv para yapmak istediklerini söylüyordu.
Dünyanın yeni rezerv parasının bir kripto para olmasını planlıyorlarsa, kripto para dünyasını denetim altında tutmayı elbette isteyeceklerdir.

Şimdi bütün bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilmiyorum.
Yalnızca gelişmeleri takip etmeye devam ediyorum.
Facebook kripto parasını çıkarmakta ısrarcı. ABD ise kendi çıkarları doğrultusunda ısrarcı. Facebook tam olarak bağımsız olsa bile bu bahsettiğin gelişmeler sonucu devletle mecburen bağ kuracak. Daha doğrusu devlet Facebook ile mecburen bağ kuracak.

Facebook nüfus bakımından bu kadar tehlikeli, biliyoruz da devlet Diem'e rakip olabilecek bir coin çıkarabilecek güçte. Neden Facebook ile uğraşsın?

Takip ettiğim gazeteci daha önce, ABD hükümetinin kripto Dolar hazırlığında olduğundan bahsediyordu. Sonrasında Diem üzerinden bunu yapacaklarına dair bir fikir belirtti. Bu gazeteci yurt dışı bağlantıları olan biri. Yurt dışı derken yine kendisi gibi gazeteciler ve araştırmacıları kastediyorum.
Şöyle bir mantık yürütüyorum. Zaten Facebook gibi muazzam popülasyonu olan bir kuruluşun kripto parası üzerinden gitmek varken neden sıfırdan uğraşsınlar.
Elbette ABD, kendi kripto parasını hem çıkarır hem yayar hem de değerli hale getirebilir. Facebook ile yapacağı ortaklığın getireceği kazanımları da hesaba katmak lazım.
Diğer taraftan Trump'un temsil ettiği ekol ile Biden'in temsil ettiği farklı. Yani Trump ekolü Facebook'a uzakken Biden ekolü işbirliğine daha yatkın olabilir. Trump zamanında, ABD hükümeti Facebook ile çok uğraşmıştı.
Birden fazla sebep olabilir.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,253
Kullanıcılar
6,700
Son üye
Wolfman0735
Geri