Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Kripto Paralarda Delist Şoku

bitcoin-5ylM_cover.jpg

Öncelikle en temelden bilgi vermek gerekirse delist; listelenen bir coin/ token'ın çeşitli sebeplerden ötürü liste dışı bırakılması ve alım, satım, gönderme, alma gibi temel işlemlere kapatılması durumudur. Delist durumu özellikle popüler borsalarda listeli kripto papalar için bu borsalardan ayrılma anlamı taşıdığından, ciddi prestij ve popülerite kaybı anlamına gelmektedir. Elbette bu durumun da yatırımcılar açısından bakıldığında fiyat anlamında olumsuz pek çok yönü bulunmaktadır.

Günümüz şartlarına bakıldığında, özellikle boğa piyasasında çok sık kripto para listelemesi gerçekleştiren Binance, Huobi, Gate gibi çok sayıda borsa çok nadir listeleme ve popüleritesi azalan kripto paraları Delist etme yoluna başvurmuş gibi görünüyor. Aslına bakarsanız küçüklü, büyüklü pek çok borsa tarafından aktif olarak uygulanan bir yöntem haline geldiğini söylemek yanlış olmaz. Özellikle AYI piyasasında ciddi likidite çekilimi söz konusu olduğundan, borsalarda listeli tüm kripto paralara yetecek miktarda likidite bulunmamaktadır. Bu durumda da para en popüler olanlara kaymakta ve asıl hacim bu kripto paralar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kısacası diğer kripto paraları listelenmiş pozisyonda tutmanın borsa açısından neredeyse hiçbir faydası bulunmamaktadır. Hacim olmaması demek al- sat işleminin minimum düzeyde tutulması anlamı taşıdığından ve kripto para borsaları temelde alım- satım işlemlerindeki komisyonlardan kazanç sağladığından AYI piyasası şartlarında bu Delist durumunu normal karşılamak gerekiyor.

Kripto para borsalarının çeşitli projeleri Delist etmesinin bir başka nedeni de projelerin kepenk kapatması. Özellikle sarsılan piyasa ile birlikte yatırımcı kaybeden ya da aradığı yatırımı bulamayan projeler bir bir kepenk indirirken, bunun beraberinde de Delist edilmek durumunda kalmaktadırlar. Dikkatimi çeken bir başka durumsa, bazı borsaların Delist işlemlerinde özellikle kepenk kapatan projelerde, Delist işlemi ekip talebiyle gerçekleştiyse bunu belirtmeleridir. Bu borsalara en yakın zamanda karşılaştığım Probit borsasını örnek gösterebilirim. Güzel bir uygulama. Ben kovuyorum değilde, istifa ediyorum gibi prestij taşıyan ve proje ekibini ileride çıkaracakları başka projelerde zora sokmayacak bir durum.

Peki bu Delist işlemi ne kadar devam edecek?

Son zamanlarda baktığımda Dünya'nın en büyük kripto para borsası konumunda bulunan Binance bile, binbir umutlarla listelediği ve bazılarının Boğa piyasasının yıldızları olduğunu bildiğim projeleri Delist etme kararı aldığını görmekteyim. Durum böyleyken piyasa şartları düzelene ve kripto para piyasasına eski ilgi geri dönene kadar Delist furyasının devam etmesini beklemek yanlış olmaz. Çok büyük projeler genellikle bu durumdan etkilenmez ama küçük projeler yok olmaya mahkum oluyor malesef.

Daha önce bu forum üzerinde ben ve diğer ekip arkadaşlarım sayısız şekilde dile getirdiği gibi Boğa piyasasında çoğu proje yürür, Ancak AYI piyasasında gerçekten sağlam projeler ayakta kalarak ayıklanır ve piyasa yoluna devam eder.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,199
Kullanıcılar
6,692
Son üye
CryMsty
Geri