Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Son Bitcoin

Hepinizin bildiği gibi şuan kripto para dünyasının en çok bilinen ve dominant pozisyonunda bulunan kripto parası Bitcoin. Bitcoin toplamda 21 milyon adet üretilecek ve halihazırda 18.5 milyon civarı çıkarılmış durumda. Peki son 21 milyonuncu bitcoin madenciler tarafından üretildikten sonra ne olacak.

Öncelikle küresel ekonomileri incelersek, sürekli bir para basma ve nakit arzı ile karşılaşırsınız. Ancak Bitcoin'de bu durum tam tersi şekilde işlemekte. Bitcoin her 4 yılda bir blok ödüllerini yarıya indirecek şekilde tasarlanmış. madencilik maliyetleri nedeniyle doğal olarak bu durum Bitcoin'in fiyatında bir artışa sebebiyet verecek. yani hala üretiliyor olması fiyatında azalmaya değil artışa yol açacak. tabi ki bunu söylerken tamamen sayısal durumuyla alakalı olarak söylüyorum. Elbette balinaların hareketleri, siyasal durumlar, ülkelerin/ insanların bakış açısı Bitcoin'in fiyatını aşağı ya da yukarı doğru etkileyecek. hatta son Bitcoin çıkarıldığında Bitcoin'in bir değeri bile olmayabilir. Bunu şu aşamada bilmek mümkün değil. Ancak bilinen bir gerçek varsa, arz azaldığından fiyatta yukarı yönlü bir baskı oluşabileceği.

Gelelim son Bitcoin'e. Son Bitcoin için 2140 yılı öngörülüyor. Madenciler tarafından son Bitcoin çıkarıldığında madencilik işlemi sanılanın aksine durmayacak. Gönderdiğiniz her Bitcoin'de madencilerin onayına ihtiyaç duyduğunuzu biliyorsunuz. Madenciler bu onay işlemlerinde sizin verdiğiniz işlem ücretlerinden faydalanıyorlar. İşte son Bitcoin üretildikten sonra madenciler sadece transferler esnasında verilen madencilik ücretlerini almayacak. Sonuç olarak da şuan mevcut blok ödülleri olmadığından eğer o günlerde hala dominant pozisyonunda olursa ciddi bir fiyat artışı baskısı yaşayacağını söylemek mümkün.

Kısacası Bitcoin madenciliği bitmiyor. Her ne kadar çıkarılan Bitcoinin bir sınır olsa da madenciliğinin bir sınırı bulunmuyor. Çok büyük bir mucize olup Altered Carbon dizisi gibi Bellek aktarımı ya da ömür uzatma tarzında bir teknolojik ve bilimsel gelişme yaşanmazsa o günleri göremeyeceğiz. Tabi ki sonuçta Allah bilir ama ne bileyim o son Bitcoin görmek isterdim :)
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,259
Mesajlar
61,845
Kullanıcılar
6,697
Son üye
ibrahim6314
Geri
Üst