Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Taraftar Tokenleri Neden Sert Çakıldı?

image-3375234_1280.png

Son zamanlarda kripto para sektörüne müthiş bir hareketlilik getiren taraftar tokenleri, şu anda ise, fiyat çakılmalarıyla gündeme geliyorlar. Chiliz ile proje geliştiren ünlü futbol kulüpleri kendi tokenlerini çıkarmıştı. Bunların içindeki bazı tokenler Binance gibi büyük bir borsada listelenince ani fiyat artışları yaşadılar. Tabi bu ani yükselişleri haliyle sert düşüşler izledi.

CoinTürk sitesinin haberine göre, her şey Binance ve Chiliz ortaklığıyla gelişti. Chiliz ile ortak kampanyalar düzenleyen Binance, önce Atletico Madrid ve AS Roma, sonrasında da Juventus ve PSG takımlarının taraftar tokenlerini listeledi. Bu listelemeler sonrasında % 100’lük değer artışı yaşayan tokenlerin değeri bir süre sonra sert şekilde düştü. Bu da, sıradan bir pump-dump olarak yorumlandı.

Juventus’un tokeni 1 haftada % 100 arttıktan sonra % 26 düştü. AS Roma’nın tokeni ise 1 ayda % 275’lk artış yaşamıltı ancak son 24 saatlik sürede % 60 düşüş yaşadı. Yatırımcılar, Binance’de listelenmelerinden kısa süre sonra düşüş yaşanmasına tepki gösteriyor. Atletico Madrid’in tokeni de benzer şekilde son 24 saatte %56 düştü.

Binance’nin taraftar tokenlerini listeleyeceği haberleri çıktığında satın almayıp da listelendikten sonra alım yapan acemi yatırımcılar hüsran yaşayabiliyor. Çoğu kripto para uzun süre yükselmez. Bir noktadan sonra sert düşüşler yaşanacağı beklenmelidir.

Galatasaray ve Trabzonspor taraftar tokenleri henüz Binance’de listelenmedi. Ayrıca, kripto para topluluğu heyecanla Barcelona’nın taraftar tokeni BAR’ın listelenmesini bekliyor.

Ne amaçla oluşturuldukları önemli evet. Belki ilerleyen zamanlarda kulüplerle ilgili faaliyetlerde daha etkin rolleri olur. Böylece değerleri daha da artar. Daha doğrusu gerçek değerlerini bulurlar.
Örneğin, forma satışı yapılabilir. Bilet satışı demeyeceğim çünkü bundan sonra futbol televizyondan izlenecek gibi görünüyor.
Taraftarlar paralı futbol kanallarına bu yolla ödeme yapabilirler.
En önemlisi transfer ücretleri veya futbolcu maaşları bu tokenlerle ödenebilir.

Token konusunda ben çekimser kalıyorum. Tokenlerin arkasında coinlere göre büyük teknolojiler yok ve bana göre aslında Bitcoin ve Altcoin mantığına ters. Bitcoine kimse tek başına sahip olamaz mantığı varken tokenler bir grup insanın elinde ve onların çizdiği rotaya göre ilerleyen araçlar. Kulupler token çıkarmak yerine mantıklı bir konu ile coine yönelse belki kısa vadede maliyet külfeti olsada uzun vadede hem kendilerine hem de taraftarlarına güzel kazançlar sağlayabilirler. Yani kısaca halk arasında konuşulan tuttuğun takım karnını doyuruyor mu sorusunun da tam olarak cevabı olmuş olur

Token konusunda ben çekimser kalıyorum. Tokenlerin arkasında coinlere göre büyük teknolojiler yok ve bana göre aslında Bitcoin ve Altcoin mantığına ters. Bitcoine kimse tek başına sahip olamaz mantığı varken tokenler bir grup insanın elinde ve onların çizdiği rotaya göre ilerleyen araçlar. Kulupler token çıkarmak yerine mantıklı bir konu ile coine yönelse belki kısa vadede maliyet külfeti olsada uzun vadede hem kendilerine hem de taraftarlarına güzel kazançlar sağlayabilirler. Yani kısaca halk arasında konuşulan tuttuğun takım karnını doyuruyor mu sorusunun da tam olarak cevabı olmuş olur
Evet farklı bir bakış açısı olmuş ama katılmamakta mümkün değil. Bende açıkçası sadece fiyatları ile ilgileniyorum, alım-satım ve kazanç için hareket marjları var mı, gerisiyle pek ilgilenmiyorum.

Kulüpler bu kripto paralarda bir fırsat gördüler kendileri için. Bunu kulüplerin daha önce çıkardıkları banka kartları ya da gsm kartları gibi düşünebiliriz. En azından onlar öyle bakıyorlar olaya. İşlevselliği önemli tabi bu fun tokenlerin.

açıkcası çakılmasa şaşırırdım, bir proje değiller bir sorunu çözmüyorlar, herhangi bir işlevleri yok.
Bu sebepten dolayı büyük düşüş ve yükseliş göstermeye devam edeceklerini düşünüyorum. Juventus bir Şampiyonlar Ligi maçı kazandığında tekrar %40 - %50 prim yapabilir, bir haftaya kalmadan tekrar çakılabilir vs.

Ben de kazanılan maçların fiyatlarda etkili olacağını düşünüyorum. Hele şampiyon olan takımın tokenı?

Bu takımların bildiğiniz gibi İstanbul Borsasında da hisseleri işlem görüyor. Tokenlerin marjları daha geniş olsa da, hisse senedi piyasalarında işlem gören senetleriyle muhtemelen aynı yöne doğru hareket edecekler. Şampiyonluk yarışının belirgin olmaya başlayacağı dönemlerde çok agresif hareketler olabileceğini düşünüyorum.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,176
Kullanıcılar
6,689
Son üye
SavKripto
Geri