Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Ünlü Yönetici, Bitcoin’in Boğa Koşusunun Başında Olduğunu Gösteren 5 Faktörü Açıkladı

ant

Uzman Çavuş
24 Ağustos’ta ABD merkezli kripto para borsası Kraken’in yöneticisi Dan Held, Bitcoin yükselişine dair en son kanıtları listeledi. “Bitcoin (BTC) uzun bir boğa koşusunun ‘başlangıcında’ ve bu durumu kabul etmek için birçok neden var,” ifadelerini kullanan Held, 5 ana konuya değindi.

Birçok yorumcu fiyat artışları söz konusu olduğunda Bitcoin için işlerin henüz daha yeni başladığını savunuyordu. Held için katkıda bulunan bu faktörler hem Bitcoin’e özgü hem de makro alanlarla ilgili.


%98’e yakın kârlı UTXO’lar
Harcanmamış Bitcoin işlem çıktılarının (UTXO’lar), yani başlatan kimseye iade edilen coin’leri içeren bir işlemin kısımlarının %97’sinden fazlası kârlı durumda. bu, işlemlerin %3’ünden daha azının yakın zamandaki yüksek seviye olan 12.400 dolardan daha yüksek bir fiyata gerçekleştiği anlamına geliyor. Genellikle bu, yükseliş dönemlerinin başında gerçekleşir.

Başka bir deyişle, tüm BTC’lerin neredeyse %98’i artık birisinin aldığından daha değerli – bu da uzun vadeli yatırımcıların şimdiye kadar hiç olmadığı kadar iyi durumda olduğunu gösteriyor. Bitcoin, Temmuz 2019’dan beri ikinci kez 10.000 doların üzerinde bu kadar uzun kaldı.


Bitcoin’in 10.000 dolar civarında ne kadar uzun kaldığını gösteren grafik.
Kaynak: Twitter Arz uyuşukluğu HODL’a işaret ediyor

Bu sırada CasaHODL’ın kurucu ortağı Jameson Lopp’un da belirttiği gibi bir yıllık aktif arz, 2011’in ilk günlerinden bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Lopp, “İnsanlar Bitcoin’lerinden ayrılmak istemiyor,” diye özetledi.

bitcoin graphics.jpg


Bitcoin’in mevcut arz hızı ve aktif arz hız grafiği. Kaynak: Coin Metircs/Twitter
Held, bir yıldan fazla bir süredir sabit kalan toplam BTC arzının %61’ine atıfta bulundu. Yatırımcılar BTC’yi elinde tutmayı tercih ediyor, satmayı veya ticaret yapmayı değil. Borsa bakiyelerindeki düşük seviyeler de yükseliş trendine katkıda bulunuyor gibi görünüyor.


Halving’in tam zamanında gerçekleşmesi

Bitcoin’in üçüncü halving’inden sonraki aylarda ortaya çıkan ve Held’in yukarıda bahsettiği faktörler, yükseliş argümanını destekliyor. Madenciler gelir kaybını telafi ederken, özellikle kurumsal talep göze çarpıyor.

Aynı zamanda Bitcoin’in enflasyon oranı halving’in bir sonucu olarak düştü ve bu da büyük ölçekli satın alımları daha pahalı bir iş haline getirdi.

Enflasyon devam ediyor

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor; Bitcoin’i yeni rezerv para birimi haline getirdiğinde, şu anki para politikasını, kendini fiat para biriminden uzaklaştıran büyük bir endişe olarak adlandırmıştı. Held de, merkez bankalarının düzensiz para basımını Bitcoin’in benimsenmesi lehine kilit bir argüman olarak sıklıkla işaret ediyor.

Dünya ölçeğinde borçlar çığ gibi büyüyor

Son olarak Dan Held’e göre, GSYIH yüzdesi olarak küresel borç artık savaş zamanı dışındaki periyotlardan çok daha yüksek. Koronavirüsten önce bile 255 trilyon doları aşan dizginlenmemiş bu borç dağı, hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Bu durum, borç ve onu yaratanlar açısından sonuçlarıyla ilgili olarak kullanılan Keynesyen mantrayı akla getiriyor: “Uzun vadede hepimiz ölüyoruz.”
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,259
Mesajlar
61,845
Kullanıcılar
6,697
Son üye
ibrahim6314
Geri
Üst