Neler yeni

Bitcoin Borsası Gemini, Artık Zcash ile Korumalı Para Çekme İşlemi Destekliyor

  • GPU: Grafik işleme birimi bir başka deyişle bilgisayarın ekran kartıdır. Bilgisayar işlemcilerinden daha hızlı olduğu için kripto para madenciliğinde yaygın olarak kullanılır.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
22
Puanları
285
Konum
İstanbul


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

temp_s6MHJh9.width-800-1200x794-1.jpg

Kripto para borsası Gemini, ek bir finansal hizmet katmanı sunmak için “korumalı” Zcash (ZEC) çekimi için destek ekledi. Gemini, bu hamle ile birlikte bu özelliği sunan ilk düzenlenmiş borsa olduklarını söyledi. Gemini’ın rakibi Coinbase ise henüz korumalı ZEC para çekim işlemlerini desteklemiyor.

ZEC adresleri iki türdendir: “t” ile başlayanlar “şeffaf” ve “z” ile başlayanlar özel veya korumalı. T adresleriyle yapılan işlemler izlenebilirken, z adresli işlemlerin tümü “sıfır bilgi ispatı (zero-knowledge proof) adı verilen bir teknoloji kullanılarak şifrelenir.


Gemini, korumalı bir adres kullanmanın; kullanıcıların kimliklerini ve işlem miktarlarını korumalarını sağladığını söyledi. Borsa, “Korumalı bir para çekme işleminden yararlanmak istiyorsanız, ZEC’inizi bir z-adresine çekmeniz yeterlidir” dedi.

The Block’ta yer alan habere göre bir Gemini sözcüsü, borsanın bu özelliği düzenleyicilerle yaptıkları görüşmelerden ve gizliliği etkinleştiren kriptolarla ilgili çeşitli eğitimlerden sonra uygulayabildiğini söyledi.


Gemini’ın korumalı ZEC adresleri aracılığıyla fon hareketlerini nasıl izleyeceği sorulduğunda ise sözcü şu ifadeleri kullandı:

“GEMİNİ, SİSTEMİMİZDEN ÇIKAN HER PARA ÇEKME İŞLEMİNİN KAYDINI TUTUYOR. BU NOKTADA AKIŞLAR KONUSUNDA TAM ŞEFFAFLIĞA SAHİP OLSAK DA, FONLAR KORUMALI HAVUZA GİRDİKTEN SONRA – VE BU NOKTADA ŞİFRELENMİŞ OLUYORLAR- HİÇBİR BİLGİMİZ OLMUYOR VE MÜŞTERİLER AYRILDIKTAN SONRA DA PARA ÇEKME İŞLEMLERİNİ TAKİP ETMİYORUZ.”

Gemini ve Coinbase, ZEC ile korumalı bir adresten para yatırmayı zaten destekliyordu.
 

Üst